مشاوره کودک 

 

مشاوره کودک نوعی از مشاوره است که تمرکز آن بر روی کودکان است.

امروزه با افزایش سطح دانش و آگاهی مردم می توان گفت تقریبا هیچکس منکر این موضوع نیست که اکثر مشکلات و اختلالات دوران بزرگسالی ریشه در ایام کودکی دارد و تقریبا همه مردم از اهمیت توجه به آموزش و تربیت اصولی کودکان آگاهند.

مشاووره کودک
مشاوره کودک

با این وجود خیلی از والدین به دلیل درگیری ها و مشغله های زندگی از این موضوع غافل می شوند و خواسته یا ناخواسته کودک خود را در معرض آسیب ها و استرس هایی قرار می دهند.

اگر شما بعنوان یک پدر یا مادر دغدمه مند به دنبال راهی برای بهبود زندگی خود و کودکتان هستید حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک شاخه ای از خدمات مشاوره روانشناختی است که تمرکز آن بر کودکان است. این خدمات توسط روانشناسان کودک انجام می گیرد و حوزه تخصصی آنها کار با کودکان است.

مشاوران کودک با ارائه آموزش های لازم به والدین، آنها را در مسیر رشد و تربیت سالم فرزندانشان یاری می کنند.

بازی درمانی
بازی درمانی

آنها همچنین در جلسات مشاوره نیز با انجام تکنیک ها و کارهایی که کودکان در آن احساس راحتی می کنند (مانند: بازی درمانی، کارهای هنری مثل نقاشی و شعر و …) سعی می کنند تا کودکان کلام و هیجاناتشان را بیان کنند تا بوسیله آن به اعماق وجودی آنها پی ببرند و بتوانند راهکار های درمانی خوبی ارائه دهند.

 

هدف از مراجعه به مشاوره کودک چیست؟

متاسفانه بعضی از والدین با تصور اینکه “مگر کودک من دیوانه است؟” از مراجعه به مرکز مشاوره امتناع می کنند اما این باور بسیار اشتباه و مخرب است.

حوزه فعالیت مشاوره کودک شامل موارد متعددی است که در ادامه به آنها بیشتر خواهیم پرداخت اما هدف اصلی از مشاوره کودک بهبود و ارتقاء سطح سلامت روان کودکان می باشد.

شما بعنوان والدین باید از میزان سلامت روان کودکتان آگاهی داشته باشید. اینکه بعضی از والدین بدون دنبال کردن هیچ الگو و هدف خاصی از سلامت کودک خود اطمینان کامل دارند اشتباه آشکار است.

از همین رو هدف دیگر مشاوره کودک افزایش سطح آگاهی و عملکرد والدین می باشد.

سلامت روان کودک
سلامت روان کودک

زمینه های فعالیت مشاور کودک چیست؟

مشاوره کودک به دو بخش تقسیم می شود. مشاوران کودک یا در زمینه آموزش فعالیت می کنند یا در زمینه درمان.

زمینه های آموزشی شامل:

_آموزش مهارتهای زندگی به کودکان

_کشف استعداد کودکان

_آموزش نکات تربیتی به والدین

_آموزش تربیت جنسی کودکان

_آموزش رفتار با کودک به والدین

_آموزش نشانه های سلامت کودکان

 

زمینه های درمان شامل:

_درمان اختلالات رفتاری نظیر: (بیش فعالی ، گوشه گیری ، شب ادراری ، ناخن جویدن و …)

_درمان اختلالات روانی نظیر: (افسردگی ، اضطراب ، استرس و ترس های دوران کودکی)

_درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات رشدی-عصبی، اختلالات خوردن و …

چه زمانی کودک ما نیاز به مشاوره دارد؟

اینکه چه زمان وقت ارجاع کودک به مشاوره می باشد بستگی به ظهور بعضی نشانه ها دارد. گاهی بعضی نشانه ها آشکار و توسط ما قابل مشاهده است اما گاهی نشانه ها پنهان است و با کمی بررسی باید به آن پی برد.

شرایط و نشانه های آشکاری که در صورت وقوع باید سریعا به مشاوره کودک مراجعه کرد شامل:

 

طلاق والدین

طلاق والدین یک حادثه تلخ برای کودکان محسوب می شود که موجب افزایش استرس و کاهش چشمگیر اعتماد به نفس و عزت نفس آنها می شود که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود تا سالیان سال تاثیر آن بر کودکان خواهد ماند. در همین موضوع می توانید مقاله مشاوره طلاق را مطالعه کنید.

 

تروما

گاهی بعضی از کودکان در موقعیت های استرس زا و حملات شدید روحی و عاطفی خاصی قرار می گیرند که به این اتفاق تروما می گویند. این موضوع ممکن است بصورت دیدن یک صحنه خشن و ترس آور (مانند قربانی شدن حیوان) ، بودن در صحنه ی تصادفات شدید رانندگی و هر نوع اتفاق ناگوار دیگری باشد.

 

فقدان

از دست دادن و مرگ یک یا هر دو والدین ، یکی از اعضای نزدیک خانواده و یا حتی حیوان خانگی که کودک به آن وابستگی داشته می تواند برای کودک سخت و دردناک باشد.

 

کودکان قربانی

منظور از کودکان قربانی کودکانی هستند که یا مورد خشونت های شدید خانگی قرار گرفته اند و یا مورد سوء استفاده جنسی از شخصی شده باشند. متاسفانه تجربه نشان داده است که در چنین مواقعی خیلی از والدین از ترس آبرو سکوت می کنند و کودک خود را هم به سکوت و پنهان نگه داشتن موضوع توصیه می کنند.

 

نشانه های پنهان

گاهی کودک دچارمشکلات و اختلالاتی است که از چشم ما پنهان می باشد و حتی اگر متوجه شویم هم آنقدر آن را ضروری و جدی نمی دانیم که بخواهیم به مشاوره مراجعه کنیم. مشکلاتی نظیر:

_خشم

_افت تحصیلی

_اختلالات خواب

_مشکلات کلامی

_تیک های بدنی

_ترس ها (مانند ترس از حیوان، تاریکی شب و …)

 

از چه سنی کودک نیاز به مشاوره دارد؟

بسیاری از والدین زمانی که کودکشان در بعضی از سنین قرار دارد مراجعه به مشاوره را ضروری نمی دانند و تصور می کنند کودکشان هنوز برای مشاوره کوچک است اما باید گفت مشاوره کودک از بدو تولد کودک آغاز می شود.

درست است که کودک در بعضی از سنین توانایی برقراری ارتباط و یا حتی تکلم را ندارد اما خود والدین باید آموزش های لازم برای تربیت اصولی کودک خود را از مشاوران کودک بیاموزند.

 

چرا مشاوره کودک ضرورت دارد؟

کودکان سرمایه های یک جامعه به حساب می آیند. آینده ما و جامعه در دستان کودکان است. در صورتی کودکان امروز، مردان و زنان قدرتمند فردا خواهند بود که والدین از همین امروز برای شکل گیری شخصیت آن ها اقدام کنند.

کودک قدرتمند
کودک قدرتمند

اینکه کودک ما در بزرگسالی یک انسان قدرتمند با سلامت روان بالا باشد، محصولی است که امروز باید بذرش را کاشت.

 

مشاوره کودک در مرکز مشاوره آفاق:

خوشبختانه به دلیل افزایش سطح دانش و آگاهی مردم نسبت به ضرورت رسیدگی به سلامت روان کودکان، خیلی از والدین عمیقا دغدغه کودکشان را دارند و برای آن وقت و انرژی صرف می کنند اما بعضی از والدین به دلیل درگیری و مشغله و یا مشکلات مالی امکان مراجعه به مراکز مشاوره ندارند.

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی آفاق شیراز برای رفاه حال مردم عزیز کشورمان امکان مشاوره تلفنی و غیر حضوری را فراهم نموده است.

اگر نیاز به مشاوره حضوری یا غیر حضوری دارید همین حالا از طریق فرم زیر اقدام کنید.

درخواست مشاوره

درخواست مشاوره
(Required)

5 4 رای
امتیاز (روی ستاره سمت چپ بزنید)
اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات
0
لطفا اگر دیدگاهی دارید برای ما ارسال کنید.x