مشاوره طلاق

طلاق و مشاوره طلاق واژه هایی که طی سال های اخیر زیاد آن را می شنوید اما چقدر از آن و اهمیت آن می دانید؟

طلاق هم مانند دیگر تصمیمات مهم زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. همانگونه که شما در شرایط مختلف زندگی خود با حساسیت و دقت زیاد اقدام به تصمیم گیری می کنید باید بدانید برای طلاق نیز همانقدر باید حساسیت به خرج دهید.

در این مقاله به تمام نکاتی که در مورد مشاوره طلاق باید بدانید اشاره شده و شما در پایان قادر به این خواهید بود که اگر در این موقعیت هستید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

 

تعریف طلاق:

طلاق
طلاق

طلاق به معنی پایان شرعی و قانونی ازدواج و جداشدن یک زوج از یکدیگر است.در دین مبین اسلام، طلاق به اختیار مرد انجام می شود اما در بعضی از شرایط خاص زن نیز می تواند حق طلاق را بدست آورد.

واژه طلاق کلمه عربی و به معنی گشودن گره و رها کردن است.

 

بذر طلاق از چه روزی کاشته می شود؟

چه بسیار زوج هایی که در ابتدا با عشق و اشتیاق فراوان اقدام به ازدواج کرده و حالا برای یکدیگر نقش یک همخانه یا هم اتاقی را دارند. در این باره می توانید مقاله طلاق عاطفی را نیز مطالعه کنید.

شاید علت اصلی از همان روزهای ابتدایی ازدواج باشد.همان روزهایی که زوجین هیچکدام آمادگی لازم برای ازدواج را نداشتند.دلیل این عدم آمادگی می تواند شامل شرایط ذهنی نامناسب،شرایط بد مالی،عدم شناخت کافی و نداشتن مهارت کافی زندگی باشد.

با این شرایط زن و مرد قدم به مسیر ازدواج گذاشتند.در سالهای ابتدایی زندگی آتش عشق و علاقه مانع بروز مشکلات شد اما با گذشت زمان و با فرونشستن آتش عشق،اختلافات و مشکلات آنها سرباز کرد و آنگاه متوجه شدند خود را در چه مخمصه ای قرار داده اند.این را می شود از این آمار تکان دهنده فهمید که 80 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی اتفاق می افتد.

 

تفاوت آثار طلاق بر زن و مرد:

تاثیر طلاق
تاثیر طلاق

با وجود اینکه طلاق در حقیقت برای هرکس امری ناخوشایند و اتفاق نامطلوبی محسوب می شود اما آثار آن در مردان و زنان متفاوت است.

اکثر مردان طلاق را یک اتفاق و حادثه ناگهانی قلمداد می کنند ، در حالیکه  زنان طلاق را نقطه پایان زندگی و شروع همه نا امیدی ها و گرفتاری ها می دانند.

دیدگاه جامعه نیز نسبت به هر یک از طرفین  متفاوت است. زنان برچسب مطلقه بودن را با خود یدک می کشند و انگشت اتهام مقصر بودن همیشه به سوی مردان است.

 

تأثیر طلاق بر زنان

تاثیر طلاق بر زنان
تاثیر طلاق بر زنان

همانطور که گفته شد زنان خود را در ابتدای راهی پرپیچ و خم و دشوار تصور میکنند. آن ها مواردی همچون استقلال مالی ، سرپرستی کودکان ، تحمل نگاه جامعه و اطرافیان و مهم تر از همه آثار مخرب روانی (احساس سرخوردگی و شکست ) را پیش روی خود می بینند. البته این مواردی که گفته شد در اکثر زنان مشترک است.

در بعضی از فرهنگ ها و خانواده ها آنان به دلیل بی آبرویی و بدنامی با عدم پذیرش خانواده و طردشدگی نیز روبرو می شوند.

گاهی تمام این موارد منجر به این خواهد شد که یا زن اعتماد خود را نسبت به مردان و انسان های اطراف خود از دست بدهد و یا به دلیل از دست دادن اعتماد به نفس و قدرت تصمیم گیری و انتخاب و صرفا جهت پناه بردن دست به ازدواج ناموفق دیگری بزند.

 

تأثیر طلاق بر مردان

تاثیر طلاق بر مردان
تاثیر طلاق بر مردان

تصور نادرستی از سمت جامعه وجود دارد که مردان چون نسبت به زنان قوی تر هستند پس کمتر دچار آسیب و رنجش میشوند در حالی که چنین تصوری اشتباه است. همانطور که گفته شد انگشت اتهام جامعه همیشه سوی مردان است و آن ها را مقصر و مسبب اصلی این جدایی می دانند. علاوه بر این مسائلی همچون فشار روانی ، نگرانی برای مراقبت و تربیت فرزند و مهم تر از همه فشار مالی به دلیل هزینه ی مهریه و نفقه از جمله تاثیرات طلاق بر مردان است.

آثار طلاق والدین بر فرزندان

تاثیر طلاق بر فرزندان
تاثیر طلاق بر فرزندان

تاثیر طلاق بر روی فرزندان بسیار مهم و جدی است. در همین رابطه میتوانید مقاله ی کودکان طلاق را مطالعه کنید. اما به اختصارآثار طلاق بر روی فرزندان شامل موارد ذیل است

احساس گناه،ترس از آینده، ترس از طرد شدن ،احساس خشم ، افسردگی و اضطراب و …

 

چه زمانی وقت طلاق است؟

گاهی مشاجرات و اختلافات بین زوجین آنقدر ادامه دار و زیاد می شود که از آستانه صبر و تحمل زن و مرد فراتر می رود. شاید آنها در ابتدا به دلایلی صحبت از جدایی را مطرح نکنند اما پس از مدتی،زمانی که خود را یک شکست خورده و قربانی می بینند صحبت طلاق را به میان می آورند اما آیا تنها همین نشانه برای تصمیم و اقدام به طلاق کافی است؟

باید بدانیم طلاق هم مانند یک بیماری دارای علائم و نشانه هایی است. گاهی بعضی نشانه ها آشکار و توسط خود ما قابل مشاهده ولی بعضی نشانه ها نهفته است و تنها با مراجعه به مشاوره طلاق می توان آن را کشف کرد.

از جمله نشانه های آشکار شامل:

اعتیاد همسر به مواد مخدر

خیانت های پی در پی

کتک زدن همسر

جنون و اختلال روانی حاد می باشد.

در این بین نقش مشاوره طلاق آنقدر جدی و مهم بوده که سالهاست دولت مشاوره طلاق را اجباری کرده و توسط ارگان های آن را پیگیری و رصد می کند.

 

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق
مشاوره طلاق

متاسفانه بسیاری از زوجین از اهمیت مشاوره طلاق آگاهی ندارند. آنها گاهی به دلیل فشار روانی بالا خودسرانه دست به کارها و رفتارهایی می زنند که فقط مشکل را از آنچه که هست پیچیده تر می کنند.

مشاوره طلاق قبل از هر چیز فشار روانی و نگرانی را از روی دوش افراد بر می دارد. فردی که قبل از طلاق به مشاوره طلاق می رود با شخصی که مشاوره طلاق را جدی نمی گیرد و اصرار دارد مشکلش را خودش برطرف کند بسیار متفاوت است.

مشاور در ابتدا سعی در ریشه یابی و آسیب شناسی مشکل زوج می کند. جالب است بدانید در خیلی از موارد مشکلات در همین مرحله حل شده و زوجین با چند جلسه مشاوره از تصمیم خود بازمی گردند و زندگی مشترک خود را از نو می سازند.

در موارد حاد که امکان سازش وجود ندارد نیز مشاوره طلاق الزامی است. از آن جهت که باعث عدم ایجاد مشاجرات و درگیری های شدید بین زن و مرد خواهد شد. از طرفی هر یک از زوجین با حقوق شرعی و قانونی خود آشنا شده و اینگونه از صدمات و آسیب های قبل از طلاق پیشگیری می کند.

مشاور طلاق چه کسی است؟

مشاور طلاق
مشاور طلاق

تا به اینجا از اهمیت و فواید مشاوره طلاق گفتیم اما مشاور طلاق خوب چه کسی است و دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

مشاور طلاق یک زوج درمانگر حرفه ای است که سالها در مراکز معتبر سابقه فعالیت در زمینه مشاوره طلاق را دارد. در بعضی از مراکز کارشناسان و نمایندگان خبره و کارآزموده اداره کل دادگستری بصورت تخصصی در حوزه مشاوره طلاق مشغول به فعالیت هستند.

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی آفاق شیراز با بهره گیری از کارشناسان اداره کل دادگستری فارس سالهاست در این حوزه فعالیت دارد. چنانچه در سال 1399 رتبه اول سازش در کل استان فارس را در کارنامه خود دارد.

5 5 رای
امتیاز (روی ستاره سمت چپ بزنید)
اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات
1
0
لطفا اگر دیدگاهی دارید برای ما ارسال کنید.x