طلاق می‌تونه دوران سختی برای کل خانواده باشه؛ نه فقط زن و شوهر به روش جدیدی باهم ارتباط برقرار می‌کنند، بلکه در حال یادگیری روش جدیدی هم برای تربیت فرزندانشون هستند.

طلاق والدین تاثیرات متفاوتی بر فرزندانشون می‌تونه داشته باشه: بعضی از بچه‌ها به طلاق به شکلی طبیعی و قابل درک واکنش نشون میدن در حالی که بعضیاشون  با افکار خشم و انتقام دست و پنجه نرم می‌کنند.

بچه‌ها موجودات تاب آوری هستن و با کمک‌های روانشناختی و مشاوره میشه کاری کرد که مرحله انتقالی طلاق رو به عنوان یک روند سازگار تجربه کنن.

از اونجایی که بچه‌ها بر اساس شخصیت‌های مختلف، سنین مختلف، محیط مختلف و …، در برخورد با طلاق متفاوت هستند، پس تاثیرات طلاق هم بر فرزندان متفاوته. اینجا چند تا از متداول‌ترین تاثیراتی که طلاق می‌تونه بر فرزندان داشته باشه رو بیان می‌کنیم.

عملکرد تحصیلی ضعیف

بچه‌ها تلاش می‌کنن این تغییر ناشی از طلاق و جدایی رو در شکل خانواده رو درک کنند و این تلاش ممکنه اونا رو منحرف و سردرگم کنه. این وقفه در تمرکز روزانه‌شون می‌تونه باعث بشه اثرات طلاق به شکل عملکرد ضعیف تحصیلی خودشو نشون بده. هر چقدر بچه‌ها حواس پرت‌تر باشند احتمال اینکه نتونن روی کارهای مدرسه تمرکز کنند بیشتر میشه.

بی‌علاقه شدن به فعالیت‌های اجتماعی

تحقیقات نشون میده که طلاق می‌تونه وی بچه‌ها تاثیر اجتماعی هم بذاره بچه‌هایی که خانواده‌شون طلاق رو پشت سر گذاشتن ممکنه مشکل بیشتری در برقراری ارتباط با همسالانشون داشته باشند و اکثراً تمایل دارند ارتباطات اجتماعی کمتری داشته باشند. دلیلش هم معمولاً اینه که احساس ناامنی و بی‌اعتمادی می‌کنند و به این فکر می‌کنند که آیا تنها خانواده‌ای که طلاق گرفته فقط خانواده خودشونه؟!

سازگاری دشوار با تغییرات

بعد از طلاق بچه‌ها مجبورن یاد بگیرن که خودشون رو با تغییرات بیشتر و بیشتر وفق بدن: خانواده جدید، خونه جدید، شکل جدیدی از زندگی، حتی مدرسه و دوستان جدید. همگی به بچه‌ها فشار میاره که خودشون رو سریعتر با تغییرات همه جانبه منطبق کنن و این فشار روانی زیادی رو باعث میشه.

حساس شدن از نظر عاطفی

طلاق می‌تونه انواع مختلفی از احساسات رو برای یک خانواده به وجود بیاره و فرزندانی هم که درگیر هستند مثل پدر و مادر تحت فشار قرار می‌گیرند. اونا احساس‌هایی مثل از دست دادن، خشم، سردرگمی، اضطراب و خیلی احساسات دیگه رو تجربه می‌کنن. طلاق می‌تونه باعث بشه که بچه‌ها احساس غرق شدن و حساسیت عاطفی پیدا کنند. اونا نیاز به خروجی برای احساسات خودشون دارند مثل کسی که باهاشون صحبت کنه، بهشون گوش بده و نوازششون کنه و اگر این خروجی و راه تخلیه رو پیدا نکنن ممکنه نحوه پردازش احساسات در اونا مختل بشه.

عصبانیت و تحریک پذیری

بعضی موقع‌ها بچه‌ها ممکنه عصبانی و تحریک بشن چون  احساس غرق شدن می‌کنند و نمی‌دونن چه جوری باید به احساساتی که در طول طلاق تجربه می‌کنند پاسخ بدن. بچه‌هایی که دارن طلاق رو پشت سر می‌ذارن ممکنه خشمشون رو نسبت به والدین، دوستانشون، خودشون و هر کس دیگه‌ای نشون بدن برای بعضی از بچه‌ها این عصبانیت بعد از چند هفته از بین میره ولی اگه ادامه پیدا کنه میتونه یک اثر طولانی مدت ناشی از طلاق بر بچه‌ها داشته باشه.

احساس گناه

بچه‌ها معمولاً تعجب می‌کنند که چرا طلاق برای پدر مادرشون اتفاق افتاده! اونا شروع می‌کنن گشتن دنبال دلیل این اتفاق.  گاهی فکر می‌کنن شاید خودشون کار اشتباهی انجام دادن! این احساس گناه یکی از تاثیرات رایج طلاق روی بچه‌هاست ولی می‌تونه به خیلی از مسائل دیگه مثل افسردگی، استرس و سایر مشکلات سلامت روان هم منجر بشه. کمک روانشناختی و مشاوره به کودک برای درک نقش خودش در طلاق می‌تونه به کاهش این احساس گناه کمک کنه.

رفتارهای مخرب جدید

تحقیقات نشون داده که بچه‌هایی که در ۲۰ سال گذشته طلاق رو تجربه کردند بیشتر احتمال داره که در رفتارهای مجرمانه شرکت کنند، سرکشی و قانون‌شکنی کنن یا عادت‌هایی مثل سیگار کشیدن پیدا کنند چون روند طلاق  اثرات اون برای فرزندان به شدت استرس‌زاست و اونا دنبال هر راهی می‌گردند تا بتونن این استرس رو تحمل یا تخلیه کنند.

افزایش مشکلات سلامتی

بچه‌هایی که طلاق والدین را تجربه کردند احتمال بالاتری برای درگیری با مشکلات سلامت جسمی دارند که می‌تونه ناشی از عوامل بسیاری مثل مشکل در خوابیدن، استرس، علائم افسردگی، از دست دادن بهزیستی و سبک زندگی سالم باشه.

از دست دادن ایمان به واحد خانواده و ازدواج

و در نهایت با وجود اینکه بچه‌ها امید دارن وقتی بزرگ میشن، رابطه پایداری داشته باشن، اما تحقیقات نشون داده که بچه‌هایی که طلاق را تجربه کردن؛ دو تا سه برابر احتمال داره در روابط خودشون هم جدایی رو تجربه کنن.

البته این یکی از اثرات احتمالی طلاقه و به هیچ وجه مطلق نیست.

0 0 رای
امتیاز (روی ستاره سمت چپ بزنید)
اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات
0
لطفا اگر دیدگاهی دارید برای ما ارسال کنید.x